معلم زمان - دل نوشته های شخصی
آنچه نیاموختم از اوستاد -- سیلی ایام بمن یاد داد
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی حاجی رضایی
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در خصوص مطالب :آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جام جم آنلاین: به وجود آمدن مسكوكات و بعد از آن اسكناس تحولی بزرگ در روابط تجاری انسان‌ها بود اما در كنار همه خصوصیات ارزنده و ارزشمند، استفاده از اسكناس دارای معایبی هم هست. اسكناس آلودگی‌های میكروبی و انگلی را به خود جذب و منتقل می‌كند.

 
در عین حال غیر قابل شستشو و ضد عفونی كردن است و متاسفانه به جهت در دسترس بودن اشخاص با مشاغل مختلف (بهداشتی و غیر بهداشتی) استفاده همگانی نیز دارد. از رفتگران شهرداری و خدمتكاران بیمارستان‌ها (بخش‌های عفونی) گرفته تا مشاغلی مثل فروشگاه‌ها و بنگاه‌ها از خرد و كلان همه با پول سر و كار دارند و پول در حین معامله علاوه بر آلوده شدن آلودگی را نیز به همه افراد جامعه انتقال می‌دهد.

از طرف دیگر شناسایی پول آلوده از غیر آلوده غیر ممكن است. یك اسكناس بسیار تمیز می‌تواند حامل میلیون‌ها میكروب باشد.

انواع باكتریها

بیشترین عوامل بیماری‌زا كه توسط اسكناس منتقل می‌شوند باكتری‌ها هستند. بر اساس بررسی‌های انجام‌شده، باكتری‌ها به خصوص در خانواده‌های استافیلوكوك در اسكناس‌ها بیشتر دیده شده است. ویروس‌ها نیز بر روی اسكناس می‌توانند تا مدتی فعال باقی بمانند.

مقاومت انگل‌ها در خارج از بدن موجودات زنده بسیار كوتاه است، اما فقط انگل گال به صورت اتفاقی و در تماس پول با پول و در زمان كوتاه منتقل می‌شود.

در مطالعه‌ای كه در سال 1384 در خصوص آلودگی باكتریایی انواع اسكناس‌های كاغذی در ایران  انجام شد نشان داده شد 46 درصد از انواع اسكناس‌های كاغذی دارای آلودگی به باكتری‌های گرم مثبت و 54 درصد دارای آلودگی به باكتری‌های گرم منفی بودند. به عبارت دیگر  صد در صد اسكناس‌ها  آلودگی میكروبی داشتند.

آنفلوآنزا 17 روز

تازه‌ترین مطالعه انجام شده نشان می‌دهد كه ویروس آنفلوآنزا می‌تواند تا 17 روز روی اسكناس زنده بماند. این مطالعه نشان داد انواع رایج گونه‌های ویروس آنفلوآنزا می‌توانند از 2 تا 72 ساعت بر روی اسكناس زنده بمانند البته، زمانی كه این ویروس با خلط مخلوط شده و به پول افشانده شد، توانست تا  روز زنده بماند. مطالعات نشان داده این ویروس وقتی به پول منتقل می‌شود، می‌تواند آن قدر قوی باشد كه افراد دیگر را پس از مدت 17 روز مبتلا كند.

پول و غذا

در جامعه از نظر آموزش عمومی از خطراتی كه استفاده از پول آلوده برای انسان ایجاد می‌كند. كار مهمی انجام نشده است. در حقیقت این فرهنگ برای همه افراد جامعه جا نیفتاده كه بدون شستشوی دست‌ها قبل از غذا، از مواد غذایی استفاده نكنیم. در بسیاری موارد متصدیان اماكن تهیه و توزیع مواد غذایی مانند ساندویچی‌ها خود هم  مسوول سرو غذا و هم مسوول گرفتن بهای غذای فروخته شده هستند و طبیعی است كه اقدامی نیز برای رعایت بهداشت نمی‌توانند صورت دهند. از طرف دیگر در تمامی اینگونه اماكن به دلیل عدم وجود دستشویی و مایع دستشویی مناسب، مراجعان بدون شستشوی دست اقدام به استفاده از غذا می‌كنند، در حالی كه دست در جیب خود می‌كنند و پول را به فروشنده تحویل می‌دهند.

9 فرمان برای كاهش آلودگی

1- اسكناس‌ها را خشك نگه دارید.

2- اسكناس را به عنوان دستمال استفاده نكنید.

3- در حد امكان از كارت‌های الكترونیكی استفاده كنید.

4- دست‌های خود را مرتب بشویید.

5- اگر بطور مرتب به مواد خوراكی دست می‌زنید به پول دست نزنید.

6- اسكناس را در كیف بگذارید.

7- برای شمردن پول از بزاق خود كمك نگیرید.

8- نظافت و بهداشت را هنگام رد و بدل كردن پول رعایت كنید.

9- موقع غذا خوردن به پول دست نزنید.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 28 دی 1387
علی حاجی رضایی


 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات